Nespavost (pro Příbramský deník)

   Kdo by to neznal. Ležíte v posteli, sledujete jak ručičky budíku ukrajují čas určený pro váš spánek. Převalujete se ze strany na stranu a peřina se vám zdá těžká jako z olova. Je naprosto normální, že každého z nás tato situace čas od času potká. Ovšem co dělat v případě, že se nám tyto stavy opakují každou noc, probouzíme se a nebo usínáme přes den? Na tyto a další otázky odpoví Martin Konečný. 

   Kdy je možné označit naše poruchy spánku jako nespavost?

Nespavost je porucha spánku spojená buď s problematickým usínáním na počátku spánkové fáze nebo s probouzením a těžkým opětovným usínáním anebo s časným probouzením na konci spánku. Všechny tyto poruchy se mohou vzájemně kombinovat a podílet se na celkové závažnosti nespavosti.   Jaké jsou příčiny nespavosti?

Příčiny mohou být spojeny s neurologickým, psychiatrickým anebo jiným tělesným onemocněním, dále s nevhodným prostředím pro spánek a konečně i s velmi častými spánkovými zlozvyky. Určení některých příčin nespavosti bývá ale někdy složité. Existuje tzv. „neorganická nespavost“ – jde o případy úporné nespavosti, které nejsou součástí ani duševního ani neurologického nebo jiného onemocnění a vyskytují se často s fobií z nespaní.

   Každý kdo trpí nespavostí zkouší vše možné, aby se těchto obtíží zbavil. Kdy je ale nutné navštívit lékaře?

Vyšetřena a léčena by měla být každá nespavost, která je závažnější než opakované zhoršení spánku 1x v týdnu nebo po dobu delší než měsíc.

Často slýcháme o spánkových laboratořích, kdy jsme na takové pracoviště lékařem odesláni?

Vyšetření ve spánkové laboratoři diagnostikuje především spánek z hlediska zastoupení tzv. REM a non-REM spánku. To jsou fáze spánku, které se u zdravého člověka v určitých poměrech střídají a lze podle nich hodnotit kvalitu spánku; samozřejmě ve spánkové laboratoři lze i určit množství probdělého času během spánkové fáze, ale k vyšetření jsou odesíláni spíše pacienti s jinými poruchami spánku, než je prostá nespavost, např. s poruchami dýchání během spánku.

Jak se následně poruchy spánku léčí?

Zůstaňme u nespavosti. Ačkoliv to zní legračně, existuje spánková terapie. Nejde o léčbu spánkem, ale o nácvik spánku. Ten je velmi důležitou, často ale opomíjenou součástí léčby nespavosti – pacienti k němu málokdy projevují ochotu. Pokud jde o léky, je důležité, aby nemocní věděli, že běžně užívaná hypnotika, jako jsou zolpidem (Stilnox, Hypnogen), zopiclon (Zopitin, Zopiclone) nebo midazolam (Dormicum) jsou návyková a jsou proto  určena pouze pro léčbu krátkodobé nespavosti. Pro delší léčbu by se měla používat jiná farmaka, např. antidepresiva. Málo se ví, že dlouhodobé užívání hypnotik zvyšuje výrazně riziko demence.

Co můžeme pro odstranění nespavosti udělat sami?

Základem je dodržování tzv. spánkové hygieny. Na lůžku, na kterém spíme, bychom neměli rozhodně sledovat televizi. Naopak bychom neměli pěstovat spaní před televizí v sedačce, které je velmi rozšířeným zlozvykem. Důležitý je dostatek aktivního pohybu. Už ranní cvičení je základem dobrého večerního usínání. Dobrým lékem nespavosti je dlouhá odpolední procházka.

Jak fungují na nespavost bylinné čaje, které jsou k zakoupení v lékárnách?

Oblíbený je čaj z meduňky, který velmi dobře ovlivní lehkou poruchu spánku spojenou s usínáním. Velmi účinné jsou preparáty kombinující chmel, vřes, mučenku a třezalku. U závažnějších forem nespavosti, které jsou spojeny např. s depresivní poruchou, bývá ale nutná léčba farmakologická a psychoterapeutická.

Autor: Dagmar Čerňanská, srpen 2013

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *